Online Terapi Etkili Mi?


Online terapi ve online danışmanlık hizmetleri son yıllarda giderek popüler hale gelmeye başlamıştır. İş temposu, ulaşım problemleri, çocuk durumu ve pek çok farklı sebep nedeniyle kişilerin seanslarına gidememeleri veya yaşadıkları şehirde gidebilecek psikolog bulamamaları online psikologlara duyulan ihtiyaç arttırmıştır. Online terapi sayesinde kişiler evlerinden ya da bulundukları yerden hiç ayrılmadan, istedikleri an online terapistleri ile görüşme şansını bulabiliyorlar. Hem vakit hem de ekonomik anlamda kişiler için büyük bir avantaj sağlıyor. Fakat akıllara takılan soru online terapilerin, geleneksel, ofis ortamındaki terapilere göre etkisinin yeterli olup olmadığı.

2009 da Lanchet’te yürütülmüş ve yayınlanmış olan araştırma sonuçları depresyon tedavisinde online terapinin geleneksel yöntemler kadar etkili olduğunu göstermiştir. 10 seanslık 4 ay süren online terapi neticesinde 113 adet online terapiye katılmış kişilerin yarısından fazlasının depresyondan kurtulduğu görüldü. Bu rakam geleneksek seansla eş değerdir.

Terapilerden alınacak başarı terapinin online olup olmamasından değil elbetteki danışanın seanslara devamlılığından etkilenecektir. Dolaysıyla online terapi kişilerin seansa gelmeme bahanelerini ve sebeplerini en aza indireceği için başarı oranı da artacaktır.

Online psikolog ile yapılan görüşmede, psikoloğun verdiği ev ödevlerine ve bir sonraki seanslar için yapılması istenilen hazırlıklara uymak da tedavinin başarısını etkilemektedir. Bazı ev ödevlerinin ofise gelirken unutulması ihtimali de online terapiler sayesinde en aza indirilmektedir.

Sonuç olarak online terapiler, istisnai durumlar dışında geleneksel terapilere göre yetersizlik taşımamaktadır. Hatta çoğu durumda pek çok avantaja da sahiptir.Psikolog Gizem Pekcan