İPTAL & İADE

1.SEANS İPTALLERİ

1.1. Terapist Kaynaklı İptaller

Çok nadir olmakla birlikte, terapistlerimizin çalışma temposundaki yoğunluk ve çakışmalar, aciliyet taşıyan durumlar, sağlık koşulları veya internet bağlantı sorunları nedeniyle planlanan randevularda iptaller yaşanabilmektedir. Eğer seans terapist kaynaklı bir sebepten iptal edilirse;

  1. E-mail veya telefon yoluyla seansın iptali ve iptal sebebi bildirilecektir. 

  2. İleriki bir tarihe aynı veya farklı bir terapistten randevu alabilmeniz için iptal edilen seansınız, seans bakiyenize geri yüklenir. Böylelikle tekrar ödeme yapmadan başka bir tarihe randevu alabilirsiniz.

1.2. Danışan Kaynaklı İptaller

Kişisel sebepler, sağlık problemleri, fiziksel koşulların uygun olmaması, programınızdaki beklenmedik değişiklikler veya bağlantı sorunları gibi sebeplerle almış olduğunuz randevunun iptal ya da değişikliğini talep ederseniz aşağıda belirtilmiş koşullar dahilinde size yardımcı olabiliriz.

  1. Eğer danışan randevu saatinden, en az 24 saat önce randevusunu iptal etmek ister ve bunu mail yoluyla bildirirse aşağıdaki koşullardan birini tercih edebilir;

  1. Ödeme hesaba geri yatırılabilir ya da

  2. İleriki bir tarihe aynı veya farklı bir terapistten randevu alabilmesi için iptal edilen seans, seans bakiyesine geri yüklenir. Böylelikle tekrar ödeme yapmadan başka bir tarihe randevu alınabilir.

 

  1. Randevu saatine 24 saatten az bir süre kala yapılan iptallerde ücret iadesi ya da bakiye yüklemesi yapılamamaktadır.

2. GECİKMELER

2.1. Terapist Kaynaklı Gecikmeler

Randevu saat ve tarihinizde siteye üye girişi yaptığınız halde 10 dk içerisinde online görüşme daveti ekranınızda belirmediyse izleyeceğiniz yollar şöyledir;

  1. Sisteme tekrar çıkış ve giriş yapmayı deneyin.

  2. Eğer 10 dk dan uzun bir süre boyunca terapist davetiye göndermediyse en kısa sürede durumu destek@dijiklinik.com adresine bildirin. Konu araştırılacak ve terapistin randevuya haber vermeden katılmadığı veya randevu saatine uymadığı tespit edildiği taktirde, ödemeniz hesabınıza iade edilecek ya da isterseniz seans bakiyenize, yeni bir randevu alabilmeniz için geri yüklenecektir.

2.2. Danışan Kaynaklı Gecikmeler

Randevu saat ve tarihinizde siteye yaşanabilecek aksaklıkları önceden kontrol edebilmeniz açısından 5-10 dk erken giriş yapmanız ve hazır beklemeniz gerekmektedir. Seans saati geldiği halde sisteme giriş yapmadıysanız;

  1. Başlangıç saatinden 10dk içinde görüşmeye katılma hakkınız bulunmaktadır. Ancak seansın belirlenen saatte bitecek olduğunu göz önünde bulundurunuz. (Örneğin;14:00 deki randevunuza 14:10 da bağlandığınız taktirde görüşme 14:30 da bitecektir).

  2. Eğer seans saatinin başlangıcından 10 dk dan fazla bir süre geçmesine rağmen henüz sisteme giriş yapmadıysanız randevunuz iptal edilecektir. Bu noktada yeniden ödeme yapıp yeni bir randevu almanız gerekir. Ücret iadesi ya da değişiklik yapılamaz.

 

3. TAMAMLANAMAMIŞ SEANSLAR

3.1. Terapist ya da sistem kaynaklı bağlantı veya seans kesintisi

Terapist ya da sistem kaynaklı olarak seans sırasında kesinti veya bağlantı sorunu yaşandığı taktirde; Tamamlanamamış seans süresi, bir sonraki seans tamamlanır.(Örneğin;14:00 de başlayan seansınız sistem kaynaklı bir hatadan 14:20 de kesintiye uğradıysa, bir sonraki seansınızda görüşmeniz 30 dk +10 dk gecikme seansı toplam 40 dk sürecektir.). Ancak tamamlanamamış seans süresinin ekleneceği görüşmenizi yapabilmeniz için, aynı terapistten randevu almanız gerekmektedir. Tamamlanamamış ya da kesintiye uğramış seanslarda ücret iadesi yapılamamaktadır.

3.2 Danışan Kaynaklı Bağlantı veya Seans Kesintisi

a. Danışandan kaynaklı bağlantı ya da seans kesintilerinde, başlangıç saatinden 10 dk içinde sorunun çözülebilmesi denenebilir. Bu noktada danışan seans süresinin belirlenen saatte biteceğini göz önünde bulundurmalıdır.